Goa offers a stunningly classic, flush lighting solution. The single flush ceiling light acts a solo character piece. A vintage gold leaf or silver leaf finish is enhanced by the darker lipping encircling the frame. In keeping with the warm gold tones the outer colour is a coffee brown, where the silver is partnered with an anthracite finish. Choose your glass shade from a selection of 3 colours; smoke, amber, or clear with a mesmerizing rippled effect.
| Colour Finish | Gold Leaf |
| Colour Finish 2 | Coffee |
| Colour Finish 3 | Amber |
| Ceiling Mountable | Yes |
| Wall Mountable | Yes |
| Item Nett Weight (kg) | 1.4kg |
| Diameter (mm) | 360mm |
| Height (mm) | 150mm |
| Energy Class | A++ to A |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | G9 |
| Recommended Lamp | LED (Capsule G9) |
| Max Wattage Lamp (W) | 10W |
| Lamp Included | No |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Dimmer Included | No |
| IP Rating | IP20 |
| Warranty (yrs) | 1yr |
| Shade Colour | Amber |