Dali was created in the search of austere elegance, graceful curves and the infinite lines of Salvador Dali's artwork. It is a faultless selection of the most attractive lighting available today. Not only is the Dali collection a testament to the designers but to the skill of the engineers. With one arm involving up to seven bends, its dexterity explains why there is nothing else like these products. A glass shade specifically designed to compliment the frames makes Dali simply incredible. With some items also available in a polished brass finish, Dali also creates a new definition for traditional lighting by giving it a modern edge.
| Colour Finish | Polished Chrome |
| Item Nett Weight (kg) | 2.8kg |
| Diameter (mm) | 580mm |
| Height (mm) | 280mm |
| Minimum Drop (mm) | 500mm |
| Maximum Drop (mm) | 730mm |
| Materials Used | Iron, Glass |
| Energy Class | A++ to D |
| No: of Lamp | 4 |
| Lamp Socket | G9 |
| Recommended Lamp | LED/Halogen (Capsule) |
| Max Wattage Lamp (W) | 33W |
| Lamp Included | No |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used ( ±5%) |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Dimmer Included | No |
| IP Rating | IP20 |
| Warranty (yrs) | 1yr |
| CE | Yes |
| Shade Colour | Frosted/Clear |
| Cup Dimensions (mm) | D:100mm, H:30mm |
| Plate Dimensions (mm) | D:120mm |
| Number of Cartons | 1 |
| Carton Gross Weight (kg) | 4.5kg ( ±5%) |