Miranda is a range of single globe pendants with all five colour finishes available in three sizes. The white globes appear more classic and subtle whereas the the mirrored and copper pendants offer a more futuristic element. All pendants take 1 x E27 60W lamp.
| Colour Finish | Copper |
| Item Nett Weight (kg) | 1.1kg |
| Diameter (mm) | 250mm |
| Minimum Drop (mm) | 450mm |
| Maximum Drop (mm) | 1450mm |
| Body Height (mm) | 350mm |
| Energy Class | A++ to D |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | LED (GLS A60, Globe G80) |
| Max Wattage Lamp (W) | 20W |
| Lamp Included | No |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Dimmable | Yes - Suitable Lamps & Dimmer Required |
| Dimmer Included | No |
| IP Rating | IP20 |
| Warranty (yrs) | 1yr |
| Shade Colour | Copper/Clear |
| Shade Dimensions (mm) | D:250mm |