Lori is a versatile collection of lighting fixtures designed to cater to diverse aesthetic preferences and functional needs. It includes single pendants, round and linear multi-drop pendants as well as round flush versions for a sleeker look. The fixtures are offered in elegant colour finishes such as antique gold, polished chrome and satin nickel, providing options to match any interior design scheme. Each fixture is equipped with E27 lamp holders, ideal for their compatibility with a wide range of lamps. A creative collection of glass within this range includes multiple colour options and shapes.
| Colour Finish | Polished Chrome |
| Colour Finish 2 | Clear |
| Item Nett Weight (kg) | 1.0kg |
| Diameter (mm) | 120mm |
| Minimum Drop (mm) | 270mm |
| Maximum Drop (mm) | 1770mm |
| Energy Class | A++ to A |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | LED Lamp Dependant On Shade |
| Max Wattage Lamp (W) | 20W |
| Lamp Included | No |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Dimmable | Yes - Suitable Lamps & Dimmer Required |
| Dimmer Included | No |
| IP Rating | IP20 |
| Warranty (yrs) | 1yr |
| Shade Colour | Clear |