This collection of polished chrome, antique brass and satin nickel table lamps, are available in either a small or medium size. Each frame is set against a round base and hosts a standard E27 lampholder. All lamps in the Cedar range also feature an inline switch and are supplied without shades so they can be personalized with a shade of the users choosing to create a complementing lamp for the individual room's design.
| Colour Finish | Satin Nickel |
| Item Nett Weight (kg) | 1kg |
| Diameter (mm) | 160mm |
| Height (mm) | 450mm |
| Materials Used | Iron |
| Energy Class | A++ to D |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | LED/CFL (GLS) |
| Max Wattage Lamp (W) | 60W |
| Lamp Included | No |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used ( ±5%) |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Switched | Yes - Inline Switch |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Dimmer Included | No |
| IP Rating | IP20 |
| Warranty (yrs) | 1yr |
| CE | Yes |
| Base Dimensions (mm) | D:160mm, H:25mm |
| Cup Dimensions (mm) | D:34mm, H:45mm |
| Cable Information | L:1800mm |
| Number of Cartons | 1 |
| Carton Gross Weight (kg) | 1.3kg ( ±5%) |
| UK Commodity Code | 9405299090 |