Harmonious elegance and a simple style have inspired the Cuadrax collection. Its substantial rectangular framework is available in polished chrome, satin nickel or antique brass. The clear optical glass shades have a perfectly smooth square outer with a contrasting inner tubular hole providing an elegant conclusion.
| Colour Finish | Antique Brass |
| Item Nett Weight (kg) | 1.1kg |
| Width (mm) | 240mm |
| Height (mm) | 140mm |
| Projection (mm) | 135mm |
| Materials Used | Iron, Glass |
| No: of Lamp | 2 |
| Lamp Socket | G9 |
| Recommended Lamp | LED/Halogen (Capsule) |
| Max Wattage Lamp (W) | 33W |
| Lamp Included | No |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used ( ±5%) |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Switched | Not Switched |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Dimmer Included | No |
| IP Rating | IP20 |
| Warranty (yrs) | 1yr |
| CE | Yes |
| Shade Colour | Clear |
| Number of Cartons | 1 |
| Carton Gross Weight (kg) | 1.7kg ( ±5%) |