The Oahu IP54 rated wall lamp is small but powerful with an intriguing and eye-catching structural format. The integral LED head housing the 3000K LEDs, is shaped to mimic a classic lampshade with the light filtered through both the bottom and top of the shade throwing light in two directions. An anthracite colour finish adds further durability against outdoor elements and any wear & tear the fixture may encounter over its 3 year warranty.
| Colour Finish | Anthracite |
| Item Nett Weight (kg) | 0.52kg |
| Length (mm) | 120mm |
| Height (mm) | 120mm |
| Projection (mm) | 130mm |
| Energy Class | G |
| No: of Lamp | 2 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Max Wattage Lamp (W) | 6W |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| Type of Lamp Included | Integrated LED |
| Colour Temperature (K) | 3000K Warm White (±5%) ( ±5%) |
| Beam Angle (°) | 165° |
| System Flux (lm) | 590lm (±5%) ( ±5%) |
| CRI | =80 |
| Driver Included | Yes - Internal |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Switched | Not Switched |
| Dimmable | No |
| IP Rating | IP54 |
| Warranty (yrs) | 3yrs |
| Shade Colour | Opal White |
| Shade Dimensions (mm) | D:88mm x H:16mm |