This LED wall lamp available in two colours; sand white and anthracite, offering a downlight direction of illumination. The circular form is slightly cut away at the bottom to diffuse the high quality integral 3000K LEDs. The round three dimensional shape of Lucina provides an effortless feature whether the wall lamp is on or off. The IP54 rating allows these fixtures to be used in a bathroom or outdoor setting.
| Colour Finish | Sand White |
| Item Nett Weight (kg) | 0.21kg |
| Length (mm) | 99mm |
| Height (mm) | 88mm |
| Projection (mm) | 33mm |
| Energy Class | G |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Max Wattage Lamp (W) | 3W |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| Type of Lamp Included | Integrated LED |
| Colour Temperature (K) | 3000K Warm White (±5%) ( ±5%) |
| Beam Angle (°) | 100° |
| System Flux (lm) | 270lm (±5%) ( ±5%) |
| CRI | =80 |
| Driver Included | Yes - Internal |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Switched | Not Switched |
| Dimmable | No |
| IP Rating | IP54 |
| Warranty (yrs) | 3yrs |
| Shade Colour | Clear |