Daru is a collection of durable IP54 rated outdoor wall lamps which are available in two colour finishes and three varied designs all in keeping with a nautical theme. Each fitting has a circular outline and holds one E27 lampholder. The plain wall lamp has an unobstructed opal diffuser whereas the eyelid version has a hood of framework partially covering the diffuser allowing a slightly more directional beam of light rather than a complete ambience. The slim lines of the framed bulkhead lamp create three sections of light across the diffuser.
| Colour Finish | Sand White |
| Item Nett Weight (kg) | 0.85kg |
| Diameter (mm) | 270mm |
| Projection (mm) | 70mm |
| Energy Class | A++ to D |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | LED (Candle C35) |
| Max Wattage Lamp (W) | 40W |
| Lamp Included | No |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Switched | Not Switched |
| Dimmable | Yes - Suitable Lamps & Dimmer Required |
| Dimmer Included | No |
| IP Rating | IP54 |
| Warranty (yrs) | 1yr |
| Shade Colour | Opal White |