Aryana's unique and modern style utilises the maximum output from the 6W integral 3000K LEDs. The long rectangular shape curving away from the wall opens along the widest sides producing two light directions. The sand white and anthracite colour finishes give a slightly coarse textured effect more naturally suited for an outdoor IP54 rated collection. Aryana offers an attractive feature and energy saving lighting solution in one product.
| Colour Finish | Sand White |
| Item Nett Weight (kg) | 0.58kg |
| Length (mm) | 220mm |
| Width (mm) | 90mm |
| Projection (mm) | 80mm |
| Energy Class | G |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Max Wattage Lamp (W) | 6W |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| Type of Lamp Included | Integrated LED |
| Colour Temperature (K) | 3000K Warm White (±5%) ( ±5%) |
| Beam Angle (°) | 360° |
| System Flux (lm) | 375lm (±5%) ( ±5%) |
| CRI | =80 |
| Driver Included | Yes - Internal |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Switched | Not Switched |
| Dimmable | No |
| IP Rating | IP54 |
| Warranty (yrs) | 3yrs |
| Shade Colour | Opal White |
| Shade Dimensions (mm) | L:202mm x W::57mm H::53mm |