The Delia wall lamps are IP54 rated making them suitable for use both indoor and outdoor. The clean cut cube shape of the framework is open at both the top and the bottom to allow maximum light distribution from the integral 3000K LEDs while also creating a visually appealing light feature. Available in a sand white or anthracite colour finish Delia would complement any decor.
| Colour Finish | Anthracite |
| Item Nett Weight (kg) | 0.63kg |
| Length (mm) | 100mm |
| Width (mm) | 100mm |
| Projection (mm) | 100mm |
| Energy Class | G |
| No: of Lamp | 2 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Max Wattage Lamp (W) | 3W |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| Type of Lamp Included | Integrated LED |
| Colour Temperature (K) | 3000K Warm White (±5%) ( ±5%) |
| Beam Angle (°) | 102.5° |
| System Flux (lm) | 410lm (±5%) ( ±5%) |
| CRI | =80 |
| Driver Included | Yes - Internal |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Switched | Not Switched |
| Dimmable | No |
| IP Rating | IP54 |
| Warranty (yrs) | 3yrs |
| Shade Colour | Clear |
| Shade Dimensions (mm) | L:60mm x W:19mm |