Ottawa's semi-circular frame is open at both ends of the fixture projecting symmetrical beams of light from the integral 3000K LEDs. This is a seemingly simplistic design with an adjustable part to change the width of the light beam, ensuring there is minimum detraction from the illumination emitted. Available in two colour finishes the wall lamps are also IP54 rated making them suitable for use in bathrooms and outdoor settings.
| Colour Finish | Sand White |
| Item Nett Weight (kg) | 0.63kg |
| Length (mm) | 135mm |
| Height (mm) | 100mm |
| Projection (mm) | 120mm |
| Energy Class | G |
| No: of Lamp | 2 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Max Wattage Lamp (W) | 3W |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| Type of Lamp Included | Integrated LED |
| Colour Temperature (K) | 3000K Warm White (±5%) ( ±5%) |
| Beam Angle (°) | 100° |
| System Flux (lm) | 410lm (±5%) ( ±5%) |
| CRI | =80 |
| Driver Included | Yes - Internal |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Switched | Not Switched |
| Dimmable | No |
| IP Rating | IP54 |
| Warranty (yrs) | 3yrs |
| Shade Colour | Clear |