The three dimensional shapes used to form this range intelligently fix together to project a powerful dispersion of up and downward lighting. Integral 3000K LEDs reflect from within the inside of the ring and angle along both faces of the pyramid back plate, throwing wide beams of illumination. The geometric block components make an attractive fixture when the wall lamps are in use or unlit. Maite is available in either a sand white or anthracite colour finish.
| Colour Finish | Anthracite |
| Item Nett Weight (kg) | 0.5kg |
| Width (mm) | 120mm |
| Height (mm) | 140mm |
| Projection (mm) | 130mm |
| Energy Class | G |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Max Wattage Lamp (W) | 6W |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| Type of Lamp Included | Integrated LED |
| Colour Temperature (K) | 3000K Warm White (±5%) ( ±5%) |
| Beam Angle (°) | 187.5° |
| System Flux (lm) | 350lm (±5%) ( ±5%) |
| CRI | =80 |
| Driver Included | Yes - Internal |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Switched | Not Switched |
| Dimmable | No |
| IP Rating | IP54 |
| Warranty (yrs) | 3yrs |
| Shade Colour | Opal White |
| Shade Dimensions (mm) | D:29mm x H:6mm |