This sleek bi-directional collection of IP54 wall lights are available in either a sand white or anthracite colour finish. Leoni's slim, oval-like shape discreetly houses the integral 3000K LEDs with only a slight protrusion from the wall, offering minimum obstruction often required for certain room settings like bathrooms. The total wattage of the fittings is evenly distributed from both the top and bottom of the fixture along the length of the frame, producing a wide beam angle for optimum illumination.
| Colour Finish | Anthracite |
| Item Nett Weight (kg) | 0.44kg |
| Length (mm) | 170mm |
| Height (mm) | 80mm |
| Projection (mm) | 40mm |
| Energy Class | G |
| No: of Lamp | 6 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Max Wattage Lamp (W) | 1W |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| Type of Lamp Included | Integrated LED |
| Colour Temperature (K) | 3000K Warm White (±5%) ( ±5%) |
| Beam Angle (°) | 64° |
| System Flux (lm) | 500lm (±5%) ( ±5%) |
| CRI | =80 |
| Driver Included | Yes - Internal |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Switched | Not Switched |
| Dimmable | No |
| IP Rating | IP54 |
| Warranty (yrs) | 3yrs |
| Shade Colour | Clear |