The use of three offset layered shapes creates a compellingly attractive design feature within this range. With the integral 3000K LEDs back lighting the sand white forms, the fixture emits a soft halo of light around each individual rectangle or oval piece. The Kiania wall lights would provide a key feature to any room setting not only offering visual interest but highly functional 14W light emission.
| Colour Finish | Sand White |
| Item Nett Weight (kg) | 0.69kg |
| Length (mm) | 260mm |
| Height (mm) | 125mm |
| Projection (mm) | 60mm |
| Energy Class | G |
| No: of Lamp | 3 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Max Wattage Lamp (W) | 4W |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| Type of Lamp Included | Integrated LED |
| Colour Temperature (K) | 3000K Warm White (±5%) ( ±5%) |
| Beam Angle (°) | 142° |
| System Flux (lm) | 490lm (±5%) ( ±5%) |
| CRI | =80 |
| Driver Included | Yes - Internal |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Switched | Not Switched |
| Dimmable | No |
| IP Rating | IP20 |
| Warranty (yrs) | 3yrs |
| Shade Colour | Frosted White |
| Shade Dimensions (mm) | L:180mm x W:8.5mm |