The Alpin wall lamps offer a simplistic yet efficient cylindrical design. Both IP44 fixtures are suitable for outdoor use, this range combines similar components and features to create two contrasting light directions. The substantial cylindrical framework is created with a stainless steel finish and the 4000K integral LED light is shaded by a polycarbonate frosted diffuser. The upward lighting lamp offers a total of 10W, whilst the up & downward fitting provides 4W in both directions.
| Colour Finish | Stainless Steel |
| Item Nett Weight (kg) | 0.5kg |
| Width (mm) | 76mm |
| Height (mm) | 167mm |
| Projection (mm) | 122mm |
| Energy Class | G |
| No: of Lamp | 2 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Max Wattage Lamp (W) | 4W |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| Type of Lamp Included | Integrated LED |
| Colour Temperature (K) | 4000K Cool White (±5%) |
| System Flux (lm) | 600lm (±5%) |
| CRI | =80 |
| Driver Included | Yes - Driver On Board |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Switched | Not Switched |
| Dimmable | No |
| IP Rating | IP44 |
| Average Life (hrs) | 20000hrs |
| Warranty (yrs) | 2yrs |
| Shade Colour | Frosted |