| Colour Finish | Polished Chrome |
| Item Nett Weight (kg) | 1.2kg |
| Width (mm) | 250mm |
| Height (mm) | 260mm |
| Projection (mm) | 90mm |
| Energy Class | A++ to D |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | LED (Candle C35) |
| Max Wattage Lamp (W) | 20W |
| Lamp Included | No |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Switched | Not Switched |
| Dimmable | Yes - Suitable Lamps & Dimmer Required |
| Dimmer Included | No |
| IP Rating | IP20 |
| Warranty (yrs) | 1yr |
| Shade Colour | Smoked Mirrored/Frosted Glass |