Karis is a modern design available as a floor lamp or a well proportioned wall lamp. The combination of grey and polished chrome finish emphasises key designs within the products. The hand made complementing fabric shade has a subtle shimmer that adds a touch of elegance. Both items have 3 points of adjustment that allow precise positioning of the light.
| Colour Finish | Silver |
| Colour Finish 2 | Polished Chrome |
| Item Nett Weight (kg) | 0.8kg |
| Width (mm) | 250mm |
| Height (mm) | 500mm |
| Projection (mm) | 590mm |
| Energy Class | A++ to D |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | LED (GLS A60) |
| Max Wattage Lamp (W) | 20W |
| Lamp Included | No |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Switched | Yes - Toggle Switch |
| Dimmable | Yes - Suitable Lamps & Dimmer Required |
| Dimmer Included | No |
| IP Rating | IP20 |
| Warranty (yrs) | 1yr |
| Shade Colour | Cream Pearl |
| Shade Dimensions (mm) | 250mm dia x 165mm high at max |