The IP44 Tasso wall lamps combine slim opal tubular glass with a minimal amount of polished chrome or satin black framework to ensure an optimum amount of light dispersal from the E14 lampholders concealed within the glass. The single wall lamp is fixed in a vertical position from the base whilst the double wall lamp is fixed in the centre of the two tubular glass shades, allowing it to be installed either vertically or horizontally. Tasso's sleek simplicity offers an appealing bathroom lighting option.
| Colour Finish | Polished Chrome |
| Item Nett Weight (kg) | 0.55kg |
| Width (mm) | 55mm |
| Height (mm) | 215mm |
| Projection (mm) | 75mm |
| Energy Class | A++ to D |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | E14 |
| Recommended Lamp | LED (Candle C35) |
| Max Wattage Lamp (W) | 40W |
| Lamp Included | No |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Switched | Not Switched |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Dimmer Included | No |
| IP Rating | IP44 |
| Warranty (yrs) | 1yr |
| Shade Colour | Opal White |