Winslow offers a collection of flexible arm wall lamp reader lights, each with a rectangular back plate and visible switch. The flexible arm protrudes from the top of the plate and leads to the oval or cylindrical shaped 3W spotlight. The light from the integral LED's is dispersed at a 45 degree angle. Available in two designs and three colour options; polished chrome, antique brass and satin nickel, this collection provides an array of options suitable for reading purposes or simply a focused illumination.
| Colour Finish | Antique Brass |
| Item Nett Weight (kg) | 0.45kg |
| Width (mm) | 62mm |
| Height (mm) | 145mm |
| Projection (mm) | 390mm |
| Energy Class | F |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Max Wattage Lamp (W) | 3W |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| Type of Lamp Included | Integrated LED |
| Colour Temperature (K) | 3000K Warm White (±5%) |
| System Flux (lm) | 270lm (±5%) |
| CRI | =80 |
| Driver Included | Yes - Internal |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Switched | Yes - Toggle Switch |
| Dimmable | No |
| IP Rating | IP20 |
| Average Life (hrs) | 25000hrs |
| Warranty (yrs) | 3yrs |